mobile tr search tr
mobile tr

Nasza oferta

Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa
Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna u najmłodszych (dzieci od 3 r.ż.)
 

Dbanie o zdrowe zęby od najmłodszych lat okazuje się być najskuteczniejszą metodą walki
z próchnicą.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci to zbiór działań mających na celu utrzymanie zdrowia całej jamy ustnej i zapobieganie chorobom zębów. 

Częściowo zadbać o nią mogą rodzice/ opiekunowie najmłodszych poprzez poprawne i częste szczotkowanie, regularne wizyty u stomatologa, odpowiednią dietę, oraz unikanie cukrów i słodkich napojów gazowanych.

Kolejnym elementem są wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu zabezpieczenia zębów fluorem, czy uszczelnienia bruzd zebów(aby zapobiec rozwojowi próchnicy) lub nauki poprawnej metody szczotkowania i higieny jamy ustnej (instruktaż użytkowania płynów do płukania, irygatorów, różnych rodzajów szczoteczek, nici dentystycznych).


Profilaktyka stomatologiczna u starszych dzieci (od około 7 r.ż.), młodzieży i dorosłych

Zabieg kompleksowej higienizacji zębów to profilaktyczne oczyszczanie zębów z osadu oraz usuwanie kamienia nazębnego.

Zabieg kompleksowej higienizacji składa się z :

- skalingu
- piaskowania
- fluoryzacji
- instruktażu higieny.

 

 

Czym jest ...?


Skaling: zabieg, który polega na usuwaniu z powierzchni zęba złogów kamienia nazębnego. Gdy higiena jamy ustnej jest źle prowadzona dochodzi do odkładania się płytki nazębnej (resztek pokarmu, składników śliny, bakterii) na powierzchni zębów. Długotrwale zalegający kamień może powodować przykry zapach z ust. Usuwanie złogów nazębnych powinno być wykonywane 1-2 razy do roku.
 

Piaskowanie: zabieg, który usuwa z powierzchni zębów osad oraz przebarwienia, pochodzące ze pożywanych pokarmów i napojów. Dzięki piaskowaniu możemy także poprawić estetykę uśmiechu, w rezultacie zęby stają się jaśniejsze.

 
Fluoryzacja polega na pokryciu zębów fluorem o wysokim stężeniu. Najczęściej  preparaty występują w postaci pianki, żelu oraz lakieru. Mają  za zadanie wzmocnić szkliwo, aby było bardziej odporne na próchnicę.

 

Lapisowanie, inaczej impregnacja zębów, jest zabiegiem stosowanym u pacjentów z próchnicą występującą czasowo na wielu zębach, która nie odpowiada na leczenie, oraz kiedy proces próchnicy jest już tak zaawansowany, że nie ma możliwości opracowania próchnicy i odbudowy zęba materiałami do tego przeznaczonymi  ale także u pacjentów niewspółpracujących.

 

Lakierowanie Fluor Protectorem to zabieg przeciwpróchniczy dla dzieci do 7 roku życia. Polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor, który wnika w szkliwo zębów nadając im trwałość i stanowi skuteczną barierę przed bakteriami powodującymi próchnicę.

 

Wszystkie powyższe zabiegi są zabiegami bezbolesnymi !!!

 

Instruktaż higieny

 

Indywidualny instruktaż higieny ma za zadanie zmotywować pacjenta do prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Podczas przeprowadzania instruktażu higieny pokazujemy jak prawidłowo szczotkować zęby, jakimi przyborami
i w jaki sposób się posługiwać (m.in. nicią dentystyczną, szczoteczkami międzyzębowymi, irygatorem). Pomagamy wyeliminować błędne nawyki i edukować pacjenta w zakresie żywienia sprzyjającemu utrzymaniu zdrowego uzębienia (np. eliminacja z diety węglowodanów oraz szkodliwych nawyków - palenie papierosów).

Galeria zdjęć

Partnerzy: