mobile tr search tr
mobile tr

Nasza oferta

Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa
Fizykoterapia

Fizykoterapia

CZYM JEST FIZYKOTERAPIA?
 
Fizykoterapia – jest metodą leczenia opierającą się na działaniu czynników fizycznych m.in. promieniowania świetlnego, prądu elektrycznego, czy ultradźwięków. Wspomaga proces rehabilitacyjny pacjenta. Zabiegi fizykoterapeutyczne wykonuje się w formie serii, ponieważ tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie poprawy stanu zdrowia. Dobór odpowiedniej metody leczniczej oraz ilość i częstość zabiegów powinny być konsultowane z fizjoterapeutą w odniesieniu do stanu klinicznego pacjenta.
 
OPIS WYBRANYCH CZYNNIKÓW FIZYCZNYCH, WYKORZYSTYWANYCH W FIZYKOTERAPII:

Laser
Do zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się lasery biostymulujące, niskoenergetyczne. Emitują one promieniowanie świetlne z zakresu światła widzialnego
i podczerwieni. Właściwości laseroterapii są następujące:
  • przeciwzapalne
  • przeciwbólowe – w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i kończyn, urazów stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, stanów pooperacyjnych i nerwobóli,
  • zmniejszające obrzęki limfatyczne i pourazowe
  • regenerujące tkanki – w przypadku złamań i urazów kości, przewlekłego zapalenia stawów
  • usprawniające mikrokrążenie
Należy zaznaczyć, że zabieg laseroterapii nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniami do stosowania laserów są:  nowotwory, epilepsja, ostra choroba wieńcowa oraz ciąża.
 
 

Ultradźwięki

W terapii ultradźwiękami wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24 000 kHz. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnej głowicy. Ultradźwięki mają działanie przeciwzapalnie, regenerujące i rozluźniające, łagodzące ból, zmniejszające obrzęki oraz przyspieszające gojenie się ran. Ultradźwięki stosuje się w takich schorzeniach, jak:
  • rwa kulszowa
  • nerwobóle
  • ostrogi piętowe
  • choroba Reynaud
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Sonoforeza
Zabieg sonoforezy polega na wprowadzeniu substacnji aktywnej – leczniczej, w głębsze warstwy skóry za pomocy ultradźwieków. Skutkiem są reakcje przeciwbólowe, hamujące procesy zapalne i układ współczulny, zmniejszające napięcie mięśni, rozszerzające naczynia krwionośne.  Przeciwwskazaniami do zabiegu jest wszczepiony rozrusznik serca, choroby serca, choroby nowotworowe oraz ciąża.


Prąd elektryczny
Jednym z zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystujących prąd elektryczny jest elektrostymulacja. Przy pomocy prądu impulsowego pobudzany jest układ nerwowo-mięśniowy. Wyróżnia się elektrostymulację jedno- i dwubiegunową. W elektrostymulacji jednobiegunowej elektroda czynna umieszczana jest w tzw. punkcie motorycznym nerwu lub mięśnia w celu jego stymulacji do pracy. Elektrostymulacja dwubiegunowa wykorzystuje dwie elektrody tej samej wielkości, które przymocowuje się w miejscach przyczepów mięśnia.
Ponadto w fizykoterapii stosuje się prąd stały. W zabiegu galwanizacji prąd galwaniczny przepływa przez elektrody umieszczone na  wilgotnych podkładach i przymocowanych do danej powierzchni ciała, np. kończyny. Prąd galwaniczny wykorzystuje się także w zabiegu jonoforezy, którego celem jest dostarczenie w głąb skóry leku przeciwzapalnego.

Jonoforeza

Zabieg jonoforezy polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. Jonoforeza jest zabiegiem krótkim i całkowicie bezbolesnym. Uczucie, jakiego doświadczają pacjenci po przyłożeniu elektrod, porównywane jest do mrowienia.
Jonoforezę stosuje się przede wszystkim przy zaburzeniach zrastania się kości, nerwobólach, po urazach, a także jako dodatkowy zabieg przy leczeniu przykurczy bliznowatych, oraz zwyrodnień stawów. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest wszczepiony rozrusznik serca, choroby serca oraz choroby nowotworowe oraz ciąża.

 
 
 

 


 
 
Partnerzy: