mobile tr search tr
mobile tr

Nasza oferta

Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa
Neurofeedback

Neurofeedback

CZYM JEST EEG BIOFEEDBACK /NEUROFEEDBACK?

 

EEG- elektroencefalograf + (z ang.) biofeedback- sprzężenie zwrotne. Jest to medyczna metoda zwiększenia możliwości umysłu.



Metoda ta powstała w ośrodku szkolenia astronautów NASA i miała za zadanie usprawnić ich umysłowe możliwości. Następnie weszła do medycyny klinicznej oraz treningów sportowych.

Metoda ta daje szansę doskonalenia i zwiększenia możliwości mózgu. Stwarza też ogromne możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, prychosomatycznych oraz psychiatrycznych.

 

JAK TO DZIAŁA? [W DUŻYM UPROSZCZENIU:) ]


Dzięki połączeniu wiedzy terapeuty w zakresie neurologii oraz odpowiedniego sprzętu i oprogramowania komputerowego można przeprowadzić trening, bądź terapię neurofeedback. Z pozoru nieskomplikownie wyglądająca gra komputerowa ma za zadanie (oczywiście odpowiednio zaprogramowane przez terapeutę) skłonić mózg do wytwarzania odpowiednich fal mózgowych. Każda z wytwarzanych w mózgu fal odpowiada za jego inną aktywność.Tym samym fale Theta odpowiadają za sen i fantazjowanie, fale Beta za aktywne myślenie. Z kolei fale Alfa pojawiają się w stanie relaksu. Tak więc przykładowo, jeśli podczas czuwania, przebywania w szkole, pracy, w normalnym dziennym funkcjonowaniu pojawia się za dużo fal Theta, nie mamy warunków do sprawnego myślenia, czy koncentrowania się. I analogicznie z innymi falami mózgowymi. Trening EEG Biofeedback ma za zadanie nauczyć nasz mózg, bądź najzwyczajniej przyzwyczaić go do wytwarzania fal adekwatnych do aktualnych potrzeb.

 

JAK I CZYM?

 

Aby trening, czy terapia były skuteczne niezbędna jest niestety wysoka powtarzalność spotkań. Pierwsze efekty polepszenia kondycji intelektualnej u niektórych mogą być widoczne po kilku, a u niektórych dopiero po kilkudziesięciu spotkaniach. Zaleca się, żeby ocenić efektowność po kilkunastu lub kilkudziesięciu spotkaniach. Wtedy z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że metoda jest skuteczna, a efekty widoczne.

W neurotechnologi używa się wiele rodzajów aparatów. Jest wiele marek i producentów. Wszystkie jednak mają identyczne zastosowanie i funkcje. Mogą różnić się wyględem, częściami składowymi, czy dodatkami programowymi dla terapeuty, funkcja jednak pozostaje niezmienna.

Nasze Centrum zdecydowało się na współpracę z dostawcą, który oferował najnowocześniejszy obecnie na rynku sprzęt. Jest to stopień wyżej od klasycznych aparatów, model z elektrodami w formie bezprzewodowej opaski, połączonej sieciowo zarówno z monitorem użytkownika jak i terapeuty, dający również możliwość prowadenia terapii zdalnie. Posiada wiele ciekawych gier, które kilkakrotnie w roku są poszerzane o nowe, dzieki czemu nie mają szansy się znudzić. Niewątpliwie jest to według nas najprofesjonalniej wyglądający oraz najfunkcjonalniejszy produkt obecnie na rynku.

 

DLA KOGO I DLACZEGO?

Treningi znajdują zastosowanie wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, najczęściej w przypadkach zaburzenia uwagi, koncentracji, nadpobudliwości psychoruchowej, agresji (ADHD, ADD), problemów szkolnych (gorszych wyników w nauce, dysleksji, dysgrafii etc.), autyzmu, przewlekłych bólach głowy i migreny, zaburzeniach snu, zespołu chronicznego zmęczenia, stanów lękowych, natręctw, tików, depresji, zaburzeń przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja), tremy, napięcia wewnętrzne, niskiej samooceny.
 
Drugą grupą adresatów są osoby z chorobami neurologicznymi, jak dziecięce porażenie mózgowe, osoby rehabilitowane po urazach czaszki, operacjach, czy udarach mózgu.
 
Może być używany również jako trening w celu poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania matariału, również w zakresie języków obcych. W celu przygotowania do uzyskania lepszych wyników sportowych (wielu znanych sportowców trenuje neurofeedback)jak również przygotowania do uzyskania lepszych wyników przez uczniów szkół muzycznych. Dla osób, których praca wiąże się z nadmiernym stresem, dużą odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania szybkich decyzji,a także dla osób pracujących twórczo, uprawiających sport wyczynowo, czy pracujących fizycznie w celu nauczenia organizmu wytwarzania fal "odpoczywających".

 

Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć,
polepszają nastrój, samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu.

 





 

Partnerzy: