mobile tr search tr
mobile tr

Nasza oferta

Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM










 

Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak
34-734 Kasinka Mała 427
NIP: 737 211 6582

Kasinka Mała,15.02.2024r.





STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM


w Centrum Edukacji i Rozwoju
eMKa Anna Krzysztofiak

 

 

 

PREAMBUŁA

Naczelną zasadą i nadrzędnym celem wszystkich działań podejmowanych przez personel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Priorytetem wszelkich działań pracowników Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak na rzecz dzieci jest dbanie o ich dobro i bezpieczeństwo. Każde dziecko jest podmiotem niezbywalnych praw, w tym prawa do ochrony godności. Każdy członek personelu Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego indywidualne potrzeby. Wszyscy pracownicy przyjmują, że nadrzędnym celem jest dbanie o harmonijny rozwój dzieci, w tym zapewnienie do tego odpowiednich warunków, a więc z wykluczeniem wszelkich form przemocy, krzywdzenia, czy zaniedbania. Realizując swoje zadania placówka działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.

Opracowana przez Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak polityka i standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, prewencyjne, edukacyjne, a także zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci. W sytuacji gdy doszło do krzywdzenia dziecka, procedura określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.

 

 

Podstawy prawne Polityki ochrony dzieci:

• Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991r. Nr 120, poz. 526 z późn. zm.)

• Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.)

• Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)

• Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).

• Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.)

• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1249).

• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.).

• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 z późn. zm.).

• Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.) -art. 23 i 24

• Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 z późn. zm.).

 

 

ROZDZIAŁ I

Obszary standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

§ 1.

Standardy ochrony małoletnich tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko przedszkola. Obejmują one cztery obszary:

1.      Politykę ochrony małoletnich, która określa:

a)    Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak

b)    Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko,

c)   Zasady reagowania w Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,

d)     Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci,

e)     Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.

 

2.     Działania związane z personelem placówki, w tym:

a) Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu starającego się o zatrudnienie oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,

b) Zasady bezpiecznych relacji personelu Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, z małoletnimi, wskazujące jakie zachowania na terenie Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,

c) Zasady zapewnienia pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:

- rozpoznawania symptomów, objawów świadczących o krzywdzeniu dzieci,

- procedur podejmowanych interwencji w przypadku wystąpienia podejrzenia o krzywdzeniu dzieci,

- odpowiedzialności prawnej pracowników Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, zobowiązanych do podejmowania interwencji

d)    Zasady przygotowania personelu pracującego z dziećmi i rodzicami/opiekunami do edukowania:

- dzieci na temat ochrony przed przemocą

- rodziców / opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystaniem.

 

 

3.  Procedury, czyli działania jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, rówieśników, członków rodziny, innych osób:

 

 

a)    Zasady dysponowania przez Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacji krzywdzenia dzieci oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom.

b)        Zasady informowania dzieci o na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji.

 

 

4.      Monitoring określa:

 

a)      Zasady weryfikacji przyjętych Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem

b)    Zasady organizowania przez Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak , konsultacji z dziećmi i ich rodzicami /opiekunami

 

 

ROZDZIAŁ II

Słowniczek pojęć / objaśnienie terminów używanych w dokumencie.
§2.

1. Personelem lub członkiem personelu jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a także wolontariusz i stażysta. Właścicielem jest osoba przełożona, kierująca Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak zatrudniająca i dowodząca personelem.

2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.

4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.

5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu instytucji lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

6. Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez właściciela Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, członek personelu, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.

7. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez właściciela Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak członek personelu sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w instytucji.

8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.


 

ROZDZIAŁ III

Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci – zasady rozpoznawania i reagowania.

§3.
1. Personel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.

2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownik Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.

3. Pracownicy Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak monitorują sytuację i dobrostan dziecka, w tym:

- zbierają informacje na temat funkcjonowania dziecka od wszystkich osób z nim pracujących,

- pracownik Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak może odbyć obserwację w grupie przedszkolnej, do której uczęszcza dziecko, przeprowadza indywidualną konsultację, jeśli wymaga tego sytuacja,

- raz w miesiącu zbiera się zespół osób pracujących z dzieckiem w celu ujednolicenia informacji i ustalenia kolejnych działań na rzecz dobra dziecka.

 

 

 

 


ROZDZIAŁ IV

Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia.

§4.

1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.

1.1. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

 a) popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),

b) doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,

c) doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).

1.2. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:

a. osoby dorosłe Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak,

b. inne dziecko.

 

2. Polityka ochrony dzieci w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.

2.1. W przypadku powzięcia przez pracownika Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, albo innej osoby z otoczenia dziecka, pracownik Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji właścicielowi Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak . Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.

2.2 Pracownicy (Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu dziecka niepokojących sygnałów świadczących o możliwości krzywdzenia. Uwagę pracownika, który prowadzi zajęcia z dzieckiem powinny zwrócić następujące zachowania dziecka:

·Dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, ugryzienia, otarcia, otwarte rany, zaczerwienienia, przecięcia), których pochodzenia nie jest w stanie wyjaśnić.

·Podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp.

·Dziecko nadmiernie zakrywa ciało, chowa przed widokiem obrażenia ciała.

·Dziecko jest lękowe w kontakcie z dorosłą osobą: pracownikiem Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, rodzicem, opiekunem, inną bliską osobą.

·Dziecko wykazuje lęk przed wyjściem z gabinetu po skończonych zajęciach, nie chce wracać do osoby, która je przyprowadziła.

·Dziecko jest nieadekwatnie bierne, wycofane, przestraszone.

·Dziecko często zgłasza powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.

·Nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania dziecka widoczna podczas zabaw lub pojawiają się niepokojące wytwory pracy twórczej dziecka.

2.3. Interwencja prowadzona jest przez Właściciela Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości pozostałego personelu, dzieci i opiekunów.

2.4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby wyznaczonej do prowadzenia interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez Właściciela Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak .

2.5. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Właściciela Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, a nie została wyznaczona osoba do prowadzenia interwencji, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.

2.6 Właściciel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak powołuje grupę pracowników do przeprowadzenia obserwacji dziecka, co do którego zachodzi podejrzenie, że doświadcza przemocy.

2.7 Właściciel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak lub wyznaczona przez niego osoba dokonuje diagnozy i opisu sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz opracowują plan pomocy dziecku. Plan pomocy może obejmować:

-podjęcie działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,

-wsparcie psychologa,

-skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeśli istnieje taka potrzeba

2.8. Po uzyskaniu informacji od pracowników Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak,Właściciel lub osoba przez niego wyznaczona wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa i informuje ich o podejrzeniach i wynikach przeprowadzonych obserwacji dziecka. Właściciel informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).

2.9. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, Właściciel lub osoba przez niego wyznaczona składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, lub zgłasza do miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

2.10. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

2.11. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się notatkę służbową.

2.12.W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje członek personelu (nazwa placówki), który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie sporządza notatkę służbową.

 

3. Krzywdzenie przez osobę dorosłą

3.1. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka Właściciel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak lub osoba przez niego wskazana, przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Właściciel lub osoba przez niego wskazana stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane w notatce.

3.2. Właściciel organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

3.3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo Właściciel sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.

3.4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia Właściciel Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak lub osoba przez niego wskazana, sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.

3.5. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź – w przypadku przemocy i zaniedbania – konieczności wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”.

3.6. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.

3.7. W przypadku gdy członek personelu Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Właściciel bada wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchuje osoby podejrzewanej o krzywdzenie, dziecka oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa Anna Krzysztofiak lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren Centrum Ed

Partnerzy: